2018 SEO Algoritması

2018 SEO Algoritması

2018’in SEO’da heyecan verici bir yıl olacağı düşünülüyor. Bu yıl ile sonrası için ufukta neler göründüğüne birlikte bakalım.

Google’ın 200’den fazla algoritma faktörünü göz önüne aldığımızda SEO’nun karmaşık bir bilim olduğunu düşünebiliriz.  Aslında işin doğası budur. Her geçen yıl yeni faktörler piyasaya sürülmez ise kaliteli içeriklere ulaşmamız hayli zorlaşacaktır.

Arama motorları arama sonuçlarının kalitesini artırmaya çalışması, sıralama faktörlerinin şekilleri değiştirilmesi ile bazı kalıplaşmış SEO anlayışları unutulmaya başlıyor ve yenileri ortaya çıkıyor.

2018 yılı ile SEO’da bazı trendlerden geriye düşmemeniz için biraz konuyu açalım.

1. SERP özelliklerinin yükselişi

Fazla trafik kazanmanın yolu  SERP (Bilgi panelleri, özellikli snippet‘ler vb.) özelliklerini doğru kullanmaktan geçecektir. Bu artık araştırmacıların dikkatini çekiyor ve bu listelerden seçimlerini yapıyor.

SERP özelliklerinin gelişimi ile  bu özellikler içindeki sıralamalarınızı takip etmek, anahtar kelimeleriniz için gelen trafik potansiyelini izlemek önemlidir. Bu analizleri yapabilmek için birçok ücretli ve ücretsiz web siteleri mevcut. 

2. Yapılandırılmış veriler

Yapılandırılmış veriler, belirli bir sözcük bilgisini kullanan, arama motorlarına içeriğin nasıl yorumlanacağını ve onu SERP‘lerde nasıl görüntüleneceğini anlatan HTML biçimlendirmenin bir yoludur.

Yapılandırılmış veriler, arama listelerinizi birkaç farklı şekilde zenginleştirmenizi sağlar. Bilgi panellerini ve zengin snippet’leri düşünün. Bunlarla beraber tıklama oranlarınızı %30 oranlarına kadar arttırabilirsiniz.

Biran önce bu kolay tabirle öne çıkmayı kullanman gerekir. Aslında rakiplerin bunu kullanmadan başlasan iyi olur.

Birkaç yapılandırılmış veri biçimi vardır, ancak çoğu SEO, Schema.org‘a bağlıdır. Schema.org’da bu sistemi nasıl yapacağınız adım adım anlatılmıştır.

3-Hızlı olan her zaman öndedir

Hız çok önemlidir. Hız bir UX faktörüdür sıralamayı kesinlikle etkiler. Google ortalama sitenizin açılmasını 3 saniye bekler ve 3 saniye öncesi ve sonrası açılışları öne göre değerlendirir.

Site hızım için neler yapabilirim ? 

Yapmanız gereken Google sayfa hızınızı masaüstü ve mobil hız testlerine sokun. Google’ın sunduğu bu araç ile analizinizi yapabilirsiniz. 

Site Hız Testi

Hızı etkileyen faktörleri maddeler halinde inceleyin ve bir uçtan düzenlemelere başlayın.

4. Uygunluk 2.0

Zaman geçtikçe harika içeriklere sahip olduğunuzu google’a kanıtlamak zorlaşıyor. Google’ın içerik kalitesini değerlendirmesinin bir dizi yolu vardır; bunlardan biri Latent Semantic Indexing’dir.

Latent Semantic Indexing kısaca, anahtar kelimeler ve bu kelimelerle alakalı olan terimler arasındaki anlamsal ilişkiyi tespit etmek için kullanılan yöntemdir. Milyarlarca sayfa ve onda kullanılan terimlere bakarak Google, hangi terimlerin alakalı olduğunu öğrenir ve belirli bir bağlamda görünmesi muhtemel terimlerle ilgili beklentileri oluşturur. Bu, Google’ın bir içerik parçasının “kapsamlı” olup olmadığına karar vermesine yardımcı olur.

RankBrain (Google’ın yapay zeka algoritması) ile Google, en iyi performans gösteren arama sonuçlarını daha da derinlemesine analiz edebilir ve aralarındaki benzerlikleri tespit eder.

5. Sesli arama

Sesli arama konusunda hala şüpeleriniz var mı?  Google, gençlerin günlük yüzde 55’i ve yetişkinlerin yüzde 40’ının  sesli arama kullandığını bildiriyor. Sesli arama, yepyeni bir anahtar kelime araştırma rutini gerektirir.

Sesli arama yapanlar genellikle normal konuşma cümleleri kullanırlar.

Bu konuda ne yapabilirsiniz?

Sesli aramalar ile araştırmalar yapan kişilerin sıkça kullandığı kelimeleri tespit edin. Bunun için internette birçok araç bulabilirsiniz. Kendi anahtar kelimeleriniz için sesli aramalarda kullanılan kelimeler arasında analizler yapın ve kullandığınız araçların size önerdiği anahtar kelimeleri içeriklerinize entegre edin.

6.Mobil uyumluluk

Sesli aramalar arttırça haliyle mobil dostu siteler Google’ın gözdesi haline geldi. Sitelerin mobil uyumluluğu arama sıralamanızı büyük ölçüde etkileyecektir. Kısacası SEO için mobil uyumluluk bir vazgeçilmez haline geldi.

Sitenizin mobil uyumluluğunu test edin. Bu testleri birçok farklı mobil cihaz çözünürlüklerine göre yapın.