AdSense Kayıt ve Onay Alma

Adsense başvurunuz neden onaylanmıyor olabilir, inceleyelim.

Kopya İçerik

Google kopya içeriğe karşı Panda algoritması gibi devamlı yeni yazılımlar geliştirmektedir ve konuyu olabildiğince ince eliyip sık dokumaktadır. Bunun altında yatan sebep ise tamamiyle ticaridir. Yani Google arama sonuçlarında ne kadar fazla kopya içerikli siteye denk gelirseniz, Google’ı tercih etme durumunuz o derece azalır. Yani Türkiye’deki kullanıcıların %95’nin Google’ı tercih etmesinin en büyük sebebi, Google’ın diğer arama motorlarına göre çok daha iyi/özgün sonuçlar vermesidir. Dolayısıyla Google da kasasını milyonlar ile bu şekilde doldurabilmektedir. Sonuç olarak Google kopya içerik ile kendi bacağına kurşun sıkmak istemez.

Adsense’e geri dönersek, Google, kopya içeriğe bu derece önem veriyorken, kopya içerikli bir site ile Adsense başvurunuzun onaylanmasını beklemek hayal olacaktır herhalde.

Websitenizi yeni açtıysanız, Google Adsense başvurusu yapmadan önce mutlaka tüm yazılarınızı özgün içerikle oluşturun. Eğer hali hazırda aktif bir websitesi için başvuru yapacaksanız, kopya içerikli yazıları en azından bir süreliğine sitenizden kaldırın.

İçerik Sayısı

2 tane özgün makale ile Google Adsense başvuru yapmayı düşünmüyorsunuz herhalde? Red yeme ihtimaliniz hemen hemen %100 civarında

Yukarıda anlattığım gibi Google ticari bir işletme ve reklam verenlere en iyi deneyimi sunmak için dünyanın yatırımını yapıyor. Sizin sitenizde yayınladığını iki tane makale için nasıl bir gelir modeli oluşabilir ki?

Adsense’e başvurmadan önce en az 50-60 tane 200-500 kelime arası içerik hazırlamanızı öneririm. Çevrenizde 10 makale ile nasıl Adsense başvurusunun onaylandığı ile böbürlenen kişiler olabilir, ancak işinizi şansa bırakmayın ve biraz sabırlı olun.

Yasaklı İçerik

Websiteniz yasaklı içerik barındırıyorsa, Google Adsense onayı bir hayal olacaktır. Yani cinsel içerik, terör veya herhangi bir zaralı içerik Adsense onay ihtimalinizi ortadan kaldıracaktır.

Cinsel içerik konusunu biraz daha detaylandırmakta fayda var. Bundan 5 sene önce açtığım sağlık aktüel ile ilgili bir website, 3 ay boyunca Google Adsense’ten red yemişti. Konuyla ilgili Google’dan muhattap bulmak zaten mümkün değil dolayısıyla o dönemde çileden çıkmıştım. Daha sonra bir kaç önemli kaynaktan aldığım bilgiler doğrultusunda, siteme koyduğum tüm cinsellikle ilgili makaleleri kaldırdım. Cinsellik derken, standart hurriyet haberlerinden bahsediyorum. Yani herhangi aşırıya kaçan bir konuya asla girmişliğim yoktu. Neyse, sitemi düzenledikten sonra başvurum 2 gün içerisinde onaylandı. O zaman anladım ki, eğer siteniz ufaksa hemen Google filtrelerine takılabiliyorsunuz.

İletişim Bilgileri

Google, websitenizde mutlaka iletişim bilgilerinin yer alması gerektiğini söylüyor. Hatta bir iletişim sayfası olması hem kullanıcı deneyimi hem de Google politikaları gereği çok önemlidir.

Google’ın düşüncesi şöyle: eğer bir website iletişim bilgilerini kullanıcılara açmaz ise güvenilir bir site değildir. Yani biri neden iletişim bilgilerini vermekten çekinsin ki?

Dolayısıyla Adsense’e başvurmadan önce mutlaka bir iletişim sayfası açmanız ve verebileceğiniz tüm iletişim bilgilerini bu sayfaya eklemenizi öneririm.

Gizlilik Politikası

Websitenizde gizlilik politikası gibi bir sayfa bulundurmak sizin yararınıza olacaktır. Eğer bir blogunuz varsa, gizlilik politikası kulağa çok saçma gelebilir ama inanın saçma değil!

Google’a göre sitesinde gizlilik politikasına yer veren siteler yaptıkları işleri ciddiye alır, dolayısıyla ciddi siteler ile iş yapmak Google’ın onay sürecini hızlandırmaktadır. Gizlilik politikasında sitenizdeki kayıtlı kullanıcıların bilgilerini 3. Kişiler ile paylaşmayacağınızı, içeriğinizin tamamiyle özgün olduğunu ve kesinlikle izinsiz paylaşılmaması gerektiği gibi standart bilgilere yer verebilirsiniz. Ancak bu içeriği bir yerden kopyalamayın ki sitenizde haybeden kopya bir içerik oluşmasın 🙂

Ticari İçerik

Konumuz yine Google’ın para kazanması 🙂 Daha öncede belirttiğim gibi Google’ın tek amacı para kazanmak. Yani kimsenin reklam vermek istemeyeceği bir içerik için neden uğraşsın ki?

Google’a görsel reklam vermek isteyen işletme sahiplerinin akıllarında sadece bir konu vardır. Reklamlardan gelen kullanıcıların, geldikleri sayfalarda alış veriş yapmaları. Yani siteniz çok kaliteli olabilir veya binbir zahmet sonucu yazılarınızı yayınlıyor da olabilirsiniz ancak eğer Google bu işten para kazanamayacağını düşünürse Adsense başvurunuzu onaylamaz. Ama bir istisna var o da kullanıcı sayısı!

Kullanıcı Sayısı

Sitenizde yasaklı içerik barındırmıyorsanız ve günlük ziyaretçi sayınız oldukça fazla ise, yukarıda saydıklarımı unutabilirsiniz.

Google, eğer sitenize önemli bir trafik geldiğini öğrenirse, sitenizde yayınlayacağınız reklamları gösterecek doğru kitlelere mutlaka ulaşır. Pazarlama dünyasında çok önemli bir yere sahip yeniden pazarlama yöntemi ile oluşturulan reklamlar ile doğru kitlelere ulaşmak mümkün. Yani golf maçlarını anlatan bir siteniz varsa ve sitenizi ziyaret edecek kullanıcı sizden önce Google’da Nike ayakkabı araması yaptıysa, siteniz üzerinden bu reklam ile karşılaşabilir. Dolayısıyla siz yeterli trafiği bulun, Google bir şekilde müşterilerine satış yaptırır 🙂

WordPress/Blogger

WordPress veya Blogger üzerinden Google Adsense onayı almak diğer platformlara veya kendi yazdığınız websitelere oranla daha yüksektir.

Google’ın kendi servisi olan Blogger veya tüm dünyada milyonların kullandığı WordPress güvenlik açısından ve performans açısından çok güçlü platformlardır ve dolayısıyla kullanıcı deneyimi bu iki yerde en üst seviyededir. Google, WordPress veya Blogger yapısını avucunun içi gibi bilir ve kendi işi ne kadar kolaylaşırsa, reklam alanlarını o derece iyi kullanır.

Ayrıca görsellikte Google için önemlidir. Yani sitenizin görseli ne kadar iyiyse kullanıcılara o kadar iyi bir deneyim vereceğiniz ön görülür. WordPress ve Blogger siteleri, görsellik açısından Google standartlarını oldukça karşılıyor diyebiliriz.

Dolayısıyla, mutlaka bir Adsense onayı almayı kafaya koyduysanız, WordPress veya Blogger’dan başlamanız size önemli bir avantaj sunacaktır.