Alexa Çıkma Oranı Nedir ?

Hemen çıkma oranı (bounce rate), websitenizin performansını gösteren en önemli metriklerden bir tanesidir. Bu oran düşmeye başladıkça, satışlarınızın da arttığını fark edeceksiniz.

Hemen Çıkma Oranı Ne Demek?

Google’ın hemen çıkma oranı için yaptığı açıklamaya bakalım:

Hemen Çıkma Oranı tek sayfa ziyaret (yani ziyaretçinin sayfa ile etkileşimi olmadan giriş sayfasından sitenizden ayrıldığı ziyaretler) yüzdesidir.

Çok basit bir anlatımla: sitenize gelen bir kullanıcının sitenizde başka bir sayfaya girmeden çıkma yüzdesi.

Web sitenize 100 kişi geldi diyelim. Bu gelen ziyaretçilerden 85 tanesi içeriğinizi inceledikten sonra sitenizden ayrıldı. Kalan 15 ziyaretçi ise sitenizde gezinmeye devam etti. Böyle bir durumda hemen çıkma oranı %85 olacaktır.

Hemen çıkma oranı neden bu kadar önemli?

İster e-ticaret siteniz ister içerik üreten bir siteniz olsun, en önemli hedeflerinizden bir tanesi ziyaretçilerinizi sitenizin içerisinde daha uzun tutmak olmalıdır. Bunun bir yolu da, kullanıcıların site içerisinde gezinme isteğini arttırmaktır.

Hemen çıkma oranı kaç olmalı?

Hemen çıkma oranı siteden siteye göre değişmektedir. Yani her sitenin kendine göre bir iş planı vardır dolayısıyla hemen çıkma oranı ile ilgili net bir bilgi vermek doğru olmaz. Ancak kissmetrics’in yaptığı bir araştırmayı incelersek, ortalama hemen çıkma oranları aşağıdaki gibi düşünülebilir.