Arka kapı (Kötü amaçlı yazılım)

Arka kapı, İngilizce bilinen adıyla Backdoor, bir sisteme dışarıdan sızılabilmesi için o sistemde açık oluşturma işlemidir. Genellikle bazı portları açarak kendi üreticisinin ve/veya başka bir yazılımın sisteme sızmasını  sağlayan yazılımlardır. Arka kapı bir Kötü amaçlı yazılım türüdür.
Bilinen en ünlü Backdoor’lara örnek olarak Netbus, OptixPro, Subseven, BackOrifice, Zbot ve ZeuS verilebilir.
Backdoorlardan kurtulmak ve korunmak için antivirüs yazılımları haricinde bir araç kullanılmaz. Antivirüs yazılımları diğer zararlı yazılımları temizlemekte ne kadar başarılı ise arkakapılar için de o kadar başarılı olabilmektedir.
Bir çok yasadışı indirme sitesi, crack ve serial siteleri; bilgisayarınızı hızlandırmak, indirmeyi başlatabilmek, vs… gerekçelerle bilgisayarınızın tarayıcısına bir eklenti yükleyebilir. Bu eklentilerin büyük çoğunluğu veya yazılımları yasadığı kullanabilmek için yapılan crack yamaları backdoor olabilir. Sisteminize sızdıktan sonra ne yapacağı tamamen yazılımcısının insafına kalmaktadır. Sadece bilgisayarlarda değil akıllı cihazlarda da çalışabilmektedirler.
Matrix 3 filmindeki “kahin” karakteri bir yapay zeka yazılımı idi, kendisine giderken kullanılan kapılar ise gerçekte birer backdoor’du.