CURL Eklentisi Nedir ?

Daniel Stenberg tarafından yazılan bu PHP kütüphanesi, birçok farklı tipteki sunucunun, birçok farklı tipte protokol kullanarak birbirleriyle bağlantı ve iletişim kurabilmesini sağlamaktadır. Desteklenen protokoller ise http, https, ftp, gopher, telnet, dict, file, ve ldap protokolleridir.PHP 4.0.2. versiyonundan sonra PHP’ye eklenmiştir. Basit bir örnek vermek gerekirse cURL ile bir sitenin ana sayfasını HTML dosyası olarak sunucunuza kaydedebilirsiniz. Bununla beraber bu web sitesindeki ilgili sayfaya birden çok değişkeni POST metodu ile gönderebilirsiniz.

CURL’un kullanımına basit bir örnek verelim;
Sitemizin dışındaki farklı bir sunucuda bulunduğu iddia edilen bir kullanıcının varlığının doğrulanmasının gerektiğini varsayalım. Kullanıcıdan üye olduğunu iddia ettği sistemin kullanıcı adı ve şifresini aldıktan sonra aşağıdaki fonksiyon ile bunu kontrol edebilirsiniz;
function kullaniciyiKontrolEt($kul_adi,$sifre) {
$site = "http://hedef_url.php";
$ch = curl_init();
curl_setopt($ch, CURLOPT_URL,$site);
curl_setopt($ch,CURLOPT_REFERER,$site);
$data = array(‘Kul_adi’ => $kul_adi, ‘Sifre’ => $sifre);
curl_setopt($ch, CURLOPT_POSTFIELDS,$data);
curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, 1);
$ha=curl_exec($ch);
$pos = strpos($ha, "Gecersiz Tekrar Deneyin");
curl_close($ch);
return $pos;
}

Burada, karşı sistemin kullanıcı adı ve şifreyi kontrol ettiğini bildiğimiz URL, $site değişkeninde tanımlanmaktadır. curl_init() fonksiyonu ile yeni bir oturum başlatılıyor ve curl_setopt() fonksiyonunda kullanılmak üzere bir tanıtıcı değer (handle) döndürülüyor. Daha sonra CURL aktarım işlemlerinde kullanılacak Öntanımlı Sabitler curl_setopt() fonksiyonu ile tek tek tanımlanıyor ve curl_exec() fonksiyonu ile CURL oturumunda tanımlanan Öntanımlı Sabitlere göre işlem gerçekleştiriliyor. Bu işlem sonucunda hedef URL’den bir HTML dosyası dönüyor. Burada fonksiyon geri dönen dosya içerisinde “Geçersiz Tekrar Deneyin” gibi kullanıcının varolmadığı durumlarda karşılaşılabilecek bir ifadeyi strpos() fonksiyonu ile arıyor. Bu arama işlemi sonucunda $pos değişkenine true yada false değeri atanıyor ve en son adımda fonsiyondan geri döndürülüyor. Elbette burada tanımlanan POST edilecek değişken adeti ve ve adları karşı sisteme göre değişiklik gösterecektir.

$site = "http://hedef_url.php";
$data = array(‘Kul_adi’ => $kul_adi, ‘Sifre’ => $sifre);
$pos = strpos($ha, "Gecersiz Tekrar Deneyin");

satırlarındaki değerleri kendinize göre düzenleyerek sizde farklı bir sistemdeki kullanıcının var olup olmadığını doğrulayabilirsiniz.