Google 5G İnterneti Yaymak İçin Drone’ları Kullanacak

Google’ın üzerinde çalıştığı internet servisi sağlayan Drone projelerinden Skybender, 5G teknolojisine katkı sağlayacak.

Daha önce Project Loon ile balonlarla interneti yayma projesini yürüten Google, bu kez bambaşka bir projeyle karşımıza çıkıyor. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ve drone’ları yaygınlaşması Google firmasının aklına farklı bir proje getirtti anlaşılan. Yeni proje ile 5G hızında ki interneti drone’lar aracılığıyla yaymayı planlayanlıyor, hatta yeni projesi için testler başladığı bile belirtiliyor.

The Guardian tarafından ortaya atılan habere göre Google’ın Skybender isimli internet dağıtımı yapacak drone modeli, 5G teknolojisinin temellerini oluşturabilecek düzeyde.

SkyBender adı verilen proje için Amerika’nın New Mexico eyaletinde yaklaşık 1.300 metrekarelik bir hangar kiralayan Google’ın 5G interneti drone’lar ile yaymak için çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Drone’la internet dağıtımının tek eksisinin ise bu drone’larla sağlanan internetin normal internete göre daha kısa mesafelerden etkili olması gösteriliyor. Google‘ın bu eksiyi nasıl düzelteceği ise henüz bilinmiyor. Teknolojinin özellikle felaket bölgelerinde acil iletişim için kullanılabileceği düşünülüyor. Teknolojinin ne zaman hayata geçirileceği hakkında ise bir bilgi bulunmuyor.