Google Adsense Üyeliğimi Kabul Etmiyor

Google Adsense ilk aşamayı kabul etmiyor mu?

Google Adsense başvurusu yapıp ilk aşamayı geçemiyor musunuz ? Google Adsense’in ilk aşamayı neden kabul etmediğini biliyor musunuz ? Bu makalemde Google Adsense başvurusunda ilk aşamaya tekrar tekrar başvurup geçemeyenler için nedenini ve çözümünü anlatacağım .

Bu konuda ki makalemi okuyorsanız Google Adsense’in ne olduğu konusunda bilgi sahibisinizdir diye farz  ediyorum fakat bilmeyenler için kısaca açıklayayım . Firmalar Google’a Reklamlarını yayınlaması için teklif verir ve ödeme yapar.Reklam verenler için olan bu sistemin adı Google Adwords‘dur.Google ise aldığı ücretin belli bir kısmını kendisine ayırır belli bir kısmını da bu reklamları yayınlaması ve tıklama , görüntülenme miktarına bağlı olarak site sahiplerine ki bunları yayıncılar denir verir.Bu şekilde reklam yayınlayan siteler için bu sistemin adı Google Adsense‘dir.

Sitenizde Google Reklamı yayınlamak kolay değildir. Google’un sitenizi uygun bulması gerekir. Bunun için Google 2 aşamada sitenizi incelemektedir.Ve bu 2 aşamayı geçtiğiniz takdirde reklam yayıncısı olabilirsiniz ve Google’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bu makalemde Google Adsense başvurusu yapıp ta ilk aşamada sürekli red cevabı alanlar için nedenlerini söyleyeceğim.İlk olarak başvuru yaptığınızda , red cevabı geldiğinde Google şu açıklamayı yapmaktadır.

” Sayın Kullanıcımız,

Google AdSense’e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Başvurunuzu inceledik, ancak maalesef şu an için AdSense başvurunuzu kabul edemiyoruz.

Başvurunuz, aşağıdaki nedenlerden dolayı kabul edilmemiştir.

Sorunlar:
– Site, Google politikalarıyla uyumlu değil

———————

Daha fazla ayrıntı:
Site, Google politikalarıyla uyumlu değil: Siteniz Google AdSense program politikalarına (http://support.google.com/adsense/bin/answer.py?answer=48182https://support.google.com/adsense/bin/topic.py?topic=1271507) veya Web Yöneticisi Kalite yönergelerine (http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35769) uygun olmadığından şu anda AdSense başvurunuzu onaylayamıyoruz. Hedefimiz, reklamverenlerimize, zengin ve anlamlı içerik sağlayan, organik trafik alan ve kullanıcılara iyi hedeflenmiş reklamlar göstermemize olanak tanıyan siteler sunmaktır. Şu anda sitenizin bu ölçütleri karşılamadığını düşünüyoruz.

İpuçları:
Aşağıda sitenizde kullanıcı deneyimini iyileştirmenize ve AdSense ölçütlerine uymanıza yardımcı olacak bazı öneriler verilmiştir:
– Google reklamları gösteren sitelerin kullanıcılara yüksek bir değer sunması önemlidir. Bir yayıncı olarak, kullanıcılara sitenizi ziyaret etmek için bir neden sunan, benzersiz ve alakalı içerik sağlamalısınız.
– Otomatik olarak oluşturulmuş sayfalara veya çok az orijinal içerik barındıran ya da hiç orijinal içerik barındırmayan sayfalara reklam yerleştirmeyin.
Siteniz ayrıca, anlaşılır bir yapı ve gezinme sistemi aracılığıyla iyi bir kullanıcı deneyimi de sunmalıdır. Kullanıcılar, sayfalarınız arasında tıklama yoluyla kolayca gezinebilmeli ve aradıkları bilgileri bulabilmelidir.

Olumlu bir kullanıcı deneyimini nasıl sunabileceğiniz konusunda daha fazla yardım için lütfen Web Yöneticisi Kalite yönergelerini inceleyin.

Siz gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra başvurunuzu yeniden incelemekten mutluluk duyarız. “

Bu şekilde bir açıklama ile ilk aşamada kabul edilmeyenler site sahipleri için ilk aşamada Google’ın hangi niteliklerini bakarak siteyi incelediğini söyleyelim.

Google Adsense İlk Adım Neye Göre Değerlendirilir ve Nasıl Geçilir 

İlk aşamada Google sitenizin popülaritesine bakmaktadır.Dünyada ve ülkenizdeki aramalarda kaçıncı sırada olduğunuza  , çeşitli arama motorları içerisinde hangi sıralamada olduğuna bakmaktadır.

Yani ilk aşama da site incelenirken içerik değil de sitenizin rating’i önemlidir.Google burada en büyük referans olarak http://www.alexa.com   sitesini kullanarak sitenizin sitenizin rating değerini ölçmektedir.

Alexa ABD merkezli, bir internet şirketidir. Diğer web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren bir web sitesini işletmesiyle tanınmaktadır.Sitelerin ratinglerini  ortaya çıkarır Dünya üzerinde ve Ülkenizde kaçıncı sırada en çok girilen site olduğunu belirtir.Google buradaki sıralamaya göre ilk aşama adsense değerlendirmesini yapar.Bu değerlendirmede yalnızca alexa.com  rating ölçerine bakmaz tabi ki . Kendi arama motoru başta olmak üzere , yahoo , bing ve yandex arama motorlarında da sitenizin rating değerlerine bakarak değerlendirme yapmaktadır.Fakat dediğimiz gibi en önemli referans sitenizin alexa.com’daki sıralamasıdır.Zaten alexa.com ‘da sıralamasında iyi bir yerde bulunan site arama motorlarında sıklıkça aranan ve kullanıcıların ziyaret ettiği bir sitedir.

Peki Google Adsense başvurusu için alexa.com sıralamasında sitenizin Dünyada ve ülkemizde minimum  hangi sıralamadı olmalıdır. Evet arkadaşlar tam net olmamakla birlik Siteniz Dünya genelinde ilk 10 Milyon sıralama içerisinde ülkemiz genelinde de ilk 400 bin sıralama genelinde olmalıdır diyebilirim.Dünya genelinde ilk 6 Milyon içerisinde sitenizin bir yerde ise artık Google’ın ilk aşamsını geçebilirsiniz demektir. Alexa sıralamasında kişisel(blogger tarzı) siteler , özgün içerik barındıran siteler kısa zamanda daha çabuk sıralamada yükselmektedir.Sitenizin  Dünya genelinde 6 Milyon sıralamasında bir yerde olması ise yaklaşık 4 aylık bir süreç gerektirir.Sitenizin özgün , çok hit alacak ve güncel olacak bir site içeriğine olmasında bağlı olarak bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz.

Kaynak:engincode.com