Google Panda 2018 Durumu

Google Panda 2018’de Ne Durumda ?

Google Panda Güncellemesi SEO dünyasını sarstı ve bugün hala web sitelerinde etkileri devam etmektedir.
Bu yazıda, güncellemenin tüm geçmişini ve Panda Güncellemesi hakkında bilmeniz gerekenleri inceleyelim.

Google Panda Güncellemesi – SEO Arka Planı

Öncelikle, SEO geçmişi hakkında biraz bilgiye ihtiyacınız var.
Panda güncellemeleri öncesinde yüksek kalite siteler hak ettikleri düzeylere gelemediler.Alakasız, intihal veya düşük kaliteli içerik ortaya çıktıkça kötü sayfalar arama sonuçlarında daha iyi sıralamaya çıkmaya başladı.
Web spam’ı ile mücadele etmek için Google’ın yeni bir güncellemeye ihtiyacı vardı.

Google Panda Güncelleştirmesi Nedir ?

Panda, muhtemelen Google’ın en ünlü güncellemelerinden biri olarak tarihe geçecek.
İlk olarak Şubat 2011’de tanıtıldı (“Çiftçi” güncellemesi olarak da bilinir), Panda’nın temel amacı, Spam sayfalarının en üst noktalarından alarak kullanıcı deneyimini geliştirmekti.

Özellikle düşük kaliteli içeriğe sahip siteleri cezalandırmak, taze, yüksek kaliteli içerikle güncellenen siteleri ödüllendirmekti.
Yeni güncelleme ve eşlik eden algoritma, bir web sitesinin itibarını, tasarımını, yüklenme hızını ve kullanıcı arayüzünü göz önüne alarak, insan gözüyle daha fazla sonuç üretmeye çalıştı.

Bu güncellemeler ile daha doğru sonuçlar üretmek için çalışırken, düşük kaliteli siteleri arama motorlarındaki sıralamalarını düşürmeyi hedef aldı.

Google Panda Güncelleştirmesinin Web Sitelerine Etkisi Nasıldır

Panda güncelleştirmelerinin etkisi o kadar büyüktü ki hala bazı sitelerde etkisi devam ediyor.
2011’deki ilk güncelleme, arama sorgularının kabaca % 12’sini etkiledi. Bu, Google’daki sıralamaların % 12’sinin büyük ölçüde değiştiğini gösteriyor.

Panda güncellemesinden olumsuz olarak etkilenen sitelerin % 80’den fazlası hala değer kayıplarıya uğraşmaya devam ediyor.
ve bu sadece ilk güncelleme…

Google Panda Güncellemesi Zaman Çizelgesi

Panda, 2011’deki tanıtımından bu yana sık sık güncellenmektedir.
Güncellemeler ile Google’ın web’deki tüm siteleri tekrardan inceledi ve Panda algoritmasına karşı test etti.

Panda 1.0 – 24 Şubat 2011
Google bu ilk güncelleme ile tüm içerikleri derinlemesine incelerken kendi reklam ağının otoritesini göz ününde bulundurarak kaliteli içerikleri göz ününe alıp değerlendirmeler yaptı. Sonuç olarak arama sorgularının % 12’sine yakını bundan etkilendi.

Panda 2.0 – 11 Nisan 2011
Google halihazırdaki güncellemelerine ek olarak dünya çapında ki İngilizce sorgular bazında da incelemelerde bulundu. Bu güncelleme Google dizininde bulunan sitelerin sadece %2’sini etkiledi.

Panda 2.1 – 9 Mayıs 2011
Başlangıçta “Panda 3.0” olarak adlandırılan bu güncelleme nispeten azdı ve Google tarafından derinlemesine tartışılmadı. Bu güncelleme resmi olarak ilan edilmedi, ancak Google tarafından onaylandı.

Panda 2.2 – 21 Haziran 2011
Bu güncelleme Google tarafından onaylandı ancak resmen ilan edilmedi. Bu güncellemedeki amaç ise kopya içerikli siteleri tespit etmek ve sıralamalarını düzenlemekti.

Panda 2.3 – 23 Temmuz 2011
Resmi olarak ilan edilmeyen ancak onaylanan diğer küçük güncellemedir. Yüksek ve düşük kaliteli siteleri ayırt etmeye yardımcı olmak için yeni algoritmalar eklendi.

Panda 2.4 – 12 Ağustos 2011
Resmi olarak ilan edilen bu güncelleme Çince, Korece ve Japonca hariç olmak üzere sitelerin ana dilinde, İngilizce dışındaki arama sorgularına kadar genişledi. Genel olarak, toplam arama sorgularının% 6 -% 9’unu etkiledi.

Panda 2.5 – 28 Eylül – 13 Ekim 2011
Bu güncelleme hakkında Google çok ayrıntı vermesede Google ait Youtube gibi alt sitelerin sıralaması daha da iyileştirildi. Bu güncellemeden dizinde bulunan sitelerin %1,5-%2’si etkilendi.

Panda “Flux” – 5 Ekim 2011
10/3, 10/13 ve 11/18 tarihlerinde bir dizi küçük güncellemeler yapıldı. Küçük olduğu belirtilen bu güncelleme 2.5.2 güncellemesinide içeriyordu.
Search Engine Land tarafından yürütülen bir anket sonucunda bu güncellemenin etkisinin %80’lere kadar hissedildiği sonucu çıktı.

Panda 3.1 – 19 Ekim 2011
Google’ın fazla ayrıntı vermeden ve gecikmeli olarak duyurduğu bu günceleme web sitelerinin % 1’inden daha da azını etkilemekle sonuçlandı.

Panda 3.2 – 18 Ocak 2012
Google tarafından doğrulanmasına rağmen duyurulmamış olan bu güncelleme ile ufak eklemelerin yapıldığı belirtildi anca algoritmada herhangi bir değişiklik olmadı.

Panda 3.3 – 27 Şubat 2012
Google tarafından doğrulanan diğerlerine göre nispeten küçük bir güncelleme. Bu düzenleme ile de Doğal olmayan baclinkler hedef alındı.

Panda 3.4 – 23 Mart 2012
Resmi olarak Twitter aracılığıyla ilan edilen güncelleme, bildirilen arama sorgularının% 1.6’sını etkiledi.

Panda 3.5 – 19 Nisan 2012
Resmi olarak ilan edilmeyen küçük bir yenileme.

3.5 sürümden bir hafta kadar sonra duyurulan küçük bir etkiye sahip olan bir güncelleme.

Panda 3.7 – 8 Haziran 2012
Bu güncellemeden Google, arama sonuçlarının% 1’inden daha az etkilendiğini iddia ederken, daha önceki birkaç güncellemeden daha yüksek bir etkiye sahipti.

Panda 3.8 – 25 Haziran 2012
Bu güncelleme ile sadece bazı veriler yenilendi. Algoritmada herhangi bir değişiklik yapılmadı. Dünya genelinde sitelerin %1’inden daha da azı etkilendi.

Panda 3.9 – 24 Temmuz 2012
Resmi olarak ilan edilen bu güncelleme arama sorgularının yaklaşık % 1’inde etkili oldu.

Panda 3.9.1 – 20 Ağustos 2012
Gecikmeli olarak onaylanan bir güncellemedir. Arama sorgularının %1’ini etkiledi.

Panda 3.9.2 – 28 Eylül 2012
Bazı verilerin yenilendiği bu güncellemede algoritmada herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Arama sorgularında % 0,7’den daha az bir etkiye sahiptir.

Panda # 20 – 27 Eylül 2012
Bu önemli güncelleme, bir veri yenilemesinden ziyade gerçek Panda algoritmasına ek bir güncellemeydi. İngilizce arama sorgularının% 2.4’ü etkilendi, İngilizce olmayan sorguların% 0.5’i etkilendi.
Bu güncelleme 4.0 yerine # 20 olarak adlandırıldı.

Panda # 21 – 12 Kasım 2012
Yalnızca arama sorgularının% 1,1’ini etkileyen küçük bir güncelleme.

Panda # 22 – 21 Kasım 2012
Google tarafından onaylandı, ancak resmi olarak ilan edilmedi. Küçük bir veri yenileme ile arama sorgularının % 8’ini etkiledi.

Panda # 23 – 21 Aralık 2012
Daha küçük bir yenileme olmasına rağmen önceki iki güncellemeden daha yüksek bir etkiye sahipti, bu da arama sorgularının % 1.3’ünü etkiledi.

Panda # 24 – 22 Ocak 2013
Sorguların % 1.2’sini etkileyen diğer bir küçük güncelleme.

Panda # 25 – 14 Mart 2013
Son Panda güncellemesi olduğu belirtildi, bu güncelleme ilan edildi ancak asla resmen onaylanmadı.

Google Dance – 11 Haziran 2013
Bu, resmi bir panda güncellemesi değildir. Panda’nın her ay yenilediği Matt Cutts’ın yaptığı bir duyurudur.

Panda İyileştirme Güncellemesi – 18 Temmuz 2013
Tanınmış bir güncellemedir. Algoritmadan etkilenmenin sınırında olan siteler için Panda algoritmasını yumuşatmak için duyuruldu. Wikipedia ve About.com gibi sitelerde etkisi görüldü.

Panda 4.0 – 19 Mayıs 2014
Bu güncellemenin aslında 19 Mayıs’ta kullanıma sunulmaya başlandığını ileri sürüldüğü halde Matt Cutts tarafından bu büyük güncelleme 20 Mayıs’ta açıklandı. Bu güncelleme ask.com ve ebay.com gibi siteleri önemli ölçüde etkiledi.
Genel olarak bu güncelleme İngilizce arama sorgularının yaklaşık % 7.5’inde etkili oldu.

Panda 4.1 – 23 Eylül 2014
Bu güncelleme Pierre Far tarafından Google+ yayınında resmen açıklandı ve doğrulandı.
Panda’nın düşük kaliteli içeriği daha hassas bir şekilde tespit etmesine yardımcı olmak için algoritmaya birkaç ince dokunuşların yapıldığı belirtildi.
Bu güncelleme ile Yüksek, orta ve düşük kalitede ki içerikler daha da iyi ayrıt edilebilecek ve buna göre sıralamalar kazanacaktır.
Güncellemenin tahmini etkisi arama sorgularının % 3-% 5’idir.

Panda 4.2 – 17 Temmuz 2015
Bir diğer doğrulanmış güncellemedir. Bunun göreceli olarak küçük olduğu ve arama sorgularının % 2 -% 3’üne etkisi olduğu belirtildi.

Google Panda Güncelleştirmesinin SEO Stratejisine Etkisi

Panda’nın yansımaları çok geniş pazarlama dünyasında hissedildi ve tanıtımı SEO stratejisinde önemli bir değişiklik getirdi. Esasen SEO çalışmaları artık kullanıcı deneyimine odaklanmalıdır.

Pre-Panda, SEO’nun temel amacı, içeriği anahtar kelimeler ve bağlantılar oluşturma yoluyla arama motorları tarafından erişilebilir hale getirmekti.
Bir çok blog sahibi hergün içerik eklemenin Google’da üst sıralara çıkmanın yolu olduğunu düşünüyordu.
Ancak Panda’ya göre, Güncel olma pahasına hergün düşük kalitede ve kopya içerik paylaşıyorsanız iyilikten daha çok zararlı olabilirsiniz. Ürettiğiniz her yazı, yüksek kaliteli, eşsiz olmalı ve okuyucuya gerekli cevapları ve bilgileri sağlamalıdır.

Google’dan John Mueller bir açıklamasında:

“Bloglarınızda günlük veya haftalık makale yayınlama sayı şartı yoktur. Kalite güncellikten daha önemlidir. Algoritmalarımız, kullanıcılara yüksek kaliteli, benzersiz ve cazip içerik sunan web sitelerini açıkça bulmaya ve bunları önermeye çalışmaktadır. Sitenizi düşük kaliteli içerikle doldurmayın, bunun yerine güncelleme sıklığı önemli olmadan kaliteli içerikler paylaşın ve kendi kategorinizde birinci seviyeye ulaşın.”

Kaliteli içerik ve bu içeriğin özgün materyaller ile süslenmesi = Kaliteli bir sıralama rütbesi
Her gün makale yayınlamış olmanız sizin sıralamanızı yükselteceği anlamına gelmez, John Mueller’ın de belirttiği gibi ” kaliteli olsun” 3 gün arayla olsun hak ettiğiniz sıralamaya çok çabuk gelebilirsiniz.

Panda Güncellemelerinin Siteme Etkisini Nasıl Anlarım ?

Sitelerinizin trafikten ani düşüşleri olmuşsa muhtemelen Panda güncellemeleri sırasında bir cezaya uğramışsınızdır.
Panda güncellemeleri ile beraber sitenize gerçek anlamda bir bakın.

Site sahibi olarak değilde bir ziyaretçi gözüyle bakın. Siteniz gerçekten kaliteli içeriklerden mi oluşuyor.
Bakmanız gerekenlerin başında:
Hemen çıkma oranınız yüksek mi ?
İçerikleriniz paylaşım ve yorumlar alıyor mu ?
Site içinde bağlantılar arası dolaşımlar kolay mı ?
Sitenizi fazlaca reklamlara boğmuş musunuz ?
Google’ın tabikide 2017 ve sonra için özellikle dikkat çektiği alan site hızı…
Bu değerlendirmeler sonucunda maddeler halinde yapmanız gerekenleri sıralayın ve bunları baz alarak düzenlemelere başlayın. Kaliteli içerikle kısa zamanda iyi bir sıralama kazanmak zor olmasa gerek.
Panda Güncellemelerinden Korkuyor Musunuz ?

Bu güncellemeler için panik yapmanıza gerek yok. Yukarda tarihsel olarak sıraladığımız bazı güncellemelerden bahsettik. Bunlardan anlamamız gereken Google bir ay içerisinde büyük boytlu bir algoritma güncellemesi yapmaz. Gerçekten kaliteli içerik üreten bir kişi iseniz tek yapmanız gereken bu güncellemeleri aylık bazda takip etmeniz.
Resmi olarak duyurulan ve onaylanan algoritma güncellemelerinde yenileme maddelerini doğru şekilde analiz edip sitenizi bu çerçevede tekrardan gözden geçirin.

İçeriğimi Panda‘ya nasıl kanıtlarım

Dikkat ettiyseniz tüm panda güncellemeleri kaliteli içeriği baz almaktadır ve tam olarak başlamanız gereken nokta kaliteli içeriktir.
Geçmiş tarihte paylaşmış olduğunuz kalitesiz içeriklerin zararsız olduğunu düşünürseniz Panda güncellemerine göre hata yaparsınız. Yapmanız gereken eski içeriklerinizide göz önünde bulundurarak içerik yelimeleridir.

Google’dan Gary Illyes bir Tweet’te:

“Eski içeriklerinizi kaldırıp daha iyi hale getirin ve kaliteli içerikleri baz alın” şeklindeydi.

Bir kullanıcı arama sorgusu aracılığı ile sitenize ulaştığını varsayalım, öncelikle içeriğinize hızlı bir şekilde göz atacaktır ve daha önce karşılaştığı kopya bir içerik mi, materyaller ile süslenmemiş anlam bütünlüğü olmayan düz yazılar mı sorularına cevap bulduğu an o içeriğiniz ile ilgilenip ilgilenmeyeceğine karar verir.

Hemen çıkma oranı olarak bahsettiğimiz ölçüt burada devreye girer. Önemli olan bir kullanıcının sitenizi ziyaret etmesi değildir, siteniz zaman geçirmesidir. Ziyaretçi sitenizde zaman geçirmeden çıkıyor ise bu sizin sıralamanızı etkileyecektir.
Sonuç olarak kullanıcıların sitenizi ziyaret etmesi sıralamanızı yüksetmek için bir ölçüt olmadığı gibi düşmesine de neden olacaktır.
Günde sitenizde zaman geçiren 10 ziyaretçi, günde sitenize uğramış ve hemen çıkmış 1000 ziyaretçiden daha da iyidir.

Bugün Google Panda Güncellemesinin Durumu Nedir?

Zaman çizelgesi 2015’teki 4.2 güncellemesinden sonra durmasına rağmen, Panda hala etkindir.
2016 ile beraber Panda Google’ın bir parçası olduğunu kanıtladı.
Google’a göre Panda Google’un bir çekirdeği oldu ve bundan sonra büyük boyutlu bir güncellemeye lüzum yoktur.
Bunlardan anlayacağımız üzere Panda ile gelen güncellemeler hala geçerlidir ve uygulmaya devam edilmektedir. Belirtilen büyük boyutlu yeni bir güncellemenin olmayacağıdır. Tabi bu açıklamalar içinde bulunduğumuz süreçde verilmiş bilgilerdir. 2019’da farklı bir isim ile büyük algoritma değişikliklerinin yapılmayacağı anlamına gelmez.