İnternet Gizliliği ve Güvenliği

İnternet büyümeye devam edip herkesin günlük yaşamının ayrılmaz bir parçası haline geldikçe, İnternette gizlilik ve güvenlikle ilgili sorular da artıyor. Kişisel bilgilerinizi, özel verilerinizi ve mali işlemlerinizi güvende tutmak zor olabilir, ancak birkaç ipucunu izleyerek dolandırıcılık, casus yazılım ve gizlilik ihlalinin büyük çoğunluğunu önleyebilirsiniz.

İpucu 1: Dikkatli olun

Casus yazılımları önlemenin ve İnternette güvende kalmanın en iyi yolu akıllıca davranmaktır. Potansiyel yükseltme veya ekli bir metin bulunmayan ücretsiz yazılımlar, gösterişli reklamlarla dolu web siteleri ve beklenmeyen bir yerdeki ücretsiz Wi-Fi, bir şeylerin yanlış olabileceğinin işaretleridir ve bu seziyi umursamamak sizi sıkıntıya sokabilir. Çevrimiçi yaşamınızı sürerken hangi işlemleri yaptığınızın farkında olarak ve güvenliğiniz üzerine düşünerek, potansiyel olarak tehlikeli durumlardan kaçınma şansınızı artırabilirsiniz.

İpucu 2: Web sitesi güvenliğini denetleyin

Çok sayıda web sitesi, hesabınızda oturum açmak veya bir işlemi tamamlamak için kişisel bilgilerinizi gerektirdiğinden internet tehlikeli olabilir. Korsanlar, hırsızlar ve casus yazılım programcıları da bunu fark eder ve bu işlemler sırasında sık sık bilgilerinizi almaya çalışır; bu nedenle her zaman güvenli web siteleri ve şirketlerle işlem yaptığınızdan emin olun. Öncelikle bilgilerinizi iyi bilinen şirketlerle paylaşın, sonra şirketin “https” ile başlayan bir Web adresi kullandığından ve adres çubuğunda veya tarayıcının alt kısmında bir asma kilit sembolü bulunduğundan emin olun. Bunlar sitenin bilgilerinizi şifrelediğini ve aktarılan bilgileri almaya çalışan tüm hırsız veya korsanlara karşı verileri kullanılamaz hale getirdiğini ifade eder.

İpucu 3: Güçlü ve çeşitli karakterlere sahip parolalar seçin

Birçok kişi için korsanları ve hırsızları önlemek için en güçlü koruma bir paroladır, fakat birçok kişi hala girmek için harcanan süreye değmeyen parolaları seçmektedir. Parola oluştururken daima harfleri ve sayıları birlikte kullanın ve web sitesinin izin verdiği takdirde bir sembol de ekleyin. Hatırlanması daha zor olsa da bu, parolanızı tahmin edilmesi neredeyse imkansız hale getirir.

Daha önemlisi, farklı web siteleri için farklı parolalar kullanmanız gerekir. Pek çok çevrimiçi hesap için aynı kullanıcı adını ve parolayı ne sıklıkla kullandığınızı düşünün. Birçok kişinin internet bankacılığı gibi işlemler için aynı kimlik bilgilerini kullandığını bilen korsanlar, kullanıcı adları ve bunların parolalarından oluşan büyük listelere erişebilmek için özellikle güvenlik düzeyi düşük olan siteleri hedef alır.

Ayrıca, bu sitelerin sunduğu iki aşamalı kimlik doğrulaması seçeneklerinden de faydalanın. Böylece oturum açmak için yalnızca parola girmeyi değil, bununla birlikte özel cihazınıza veya akıllı telefonunuza SMS mesajı halinde gönderilen bir kodu da girmeyi gerektirir. Bu sayede üçüncü tarafların hesabınıza sızması çok zor hale gelir.

İpucu 4: Casus yazılım nedir? Nasıl engellerim?

İnternette gizlilik ve güvenlik için muhtemelen en büyük tehdidi casus yazılım oluşturur, ancak çok az kişi bu yazılımın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmektedir. Basitçe söylemek gerekirse casus yazılım, bilginiz olmaksızın işlemlerinizi ve bilgilerinizi kaydeden bir yazılım parçasıdır. Casus yazılımlardan bazıları tarayıcı geçmişini izleyen ve isimsiz şekilde aldığı verileri saklayan iyi huylu yazılımlarken, diğer casus yazılımlar hırsızların hesaplarınızı boşaltabilmesi için internet bankacılığı kimlik bilgilerinizi ele geçirmeye özel olarak tasarlanmıştır.

Casus yazılımları kendi kendinize önlemeniz neredeyse imkansız olduğundan, bilgisayarınızda çalışan casus yazılım ve antivirüs programlarını kullanmak bir zorunluluktur. Bu programlar, yazılımlarda kötü amaçlı imzalar olup olmadığını otomatik olarak tarar ve program şüpheli görünüyorsa bunun yüklenmesini engeller. Ayrıca bir casus yazılımın makinenizde saklanmadığı ve bilgilerinizi korsanın terminaline göndermediğinden emin olmak amacıyla mevcut dosyaları da tarar ve internet trafiğini izler.

Ücretsiz casus yazılım önleme programları bulunmaktadır, ancak paradan tasarruf edeyim derken dikkatli olmanız gerekir, çünkü bu programların çoğu aslında kılık değiştirmiş Truva atlarıdır ve sizi korumak yerine makinenize bulaşmak için çalışır. Bunun yerine, sektör lideri bir şirketi tercih etmek sizin için en iyi seçenektir. Bu şirketler sizi dolandırmaya çalışmaz ve yeni tehditler ortaya çıktıkça sürekli olarak güncellenen yeterli büyüklükte veritabanlarına sahiptir. En iyi seçeneklerin bir de ücretsiz deneme sürümü bulunur, böylece emek vererek kazandığınız paranızın bir kısmını vermeden önce casus yazılım önleme programını çalışırken görebilirsiniz.

İpucu 5: Her şeyin nedeni casus yazılımlar ve dolandırıcılık değildir

Casus yazılımlar, korsanlar ve internet güvenliği hakkında bunca sözden sonra, İnternette gizlilik konusunda sıkıntı yaşayan birçok kişinin bu duruma kendi kendilerini soktuklarını hatırlamak önemlidir. Sosyal ağ sitelerini ve buralarda kişisel bilgilerinizin ne kadarını paylaştığınızı bir düşünün. Birisinin kimlik bilgilerinizi çalmaya çalıştığı ve sık kullanılan güvenlik sorularından olan annenizin kızlık soyadını veya ilkokulu okuduğunuz yeri öğrenmesi gerektiği takdirde bu bilgileri nereden alabileceğini bir düşünün. İnternet güvenliği konusunda endişeleriniz varsa bu tür sosyal ağ sitelerinden uzak durmayı ve böylece paylaştığınız bilgileri en aza indirip bu sitelerdeki gizlilik ayarlarını en üst düzeye çıkarmayı göz önünde bulundurmanız gerekir.

İnternette tam gizlilik ve güvenlik ulaşılması zor bir hedeftir, bu ipuçları kendinizi güvenceye alma konusunda epeyce yol almanızda size yardımcı olur. Milyonlarca insan internet kullanmaktadır ve nihayetinde hırsızlar kolay hedeflere yönelirler. Güvenlik ve gizlilik konularına en az şekilde bile olsa kafa yoran ve ilgili adımları atan kişiler hırsızlardan korunduğunu görecektir, çünkü hırsızlar daha kolay seçenekleri ararlar.