İnternetten Güvenli Alışveriş

Bugün hemen herkesin cebinde bir kredi kartı var ve artık nakit paranın yerine geçmiş durumda. Kredi kartı kullanımı genişledikçe ürünlerini satmak isteyen ve daha fazla müşteriye ulaşmak isteyen firmalar online alışverişlerde de kredi kartının bu yaygınlığından yararlanmaya başladılar. İnternetteki online alışverişlerde kredi kartı bilgileri kullanılarak alışveriş yapıldığı için, bu özel bilgilerin çalınma riski de gündeme gelmektedir.

İnternetten güvenli alışveriş

İnternet üzerindeki online satış yapan sitelerden alışveriş yapacağınız zaman, kredi kartınızı kullanmak yerine sanal kart kullanmalısınız. Bankanızın online bankacılık hesabınıza giriş yaptığınızda, öncelikle sanal kart uygulaması kısmından sanal kartınızı kullanıma açmalısınız. Daha sonra sanal kart hesabınıza o an için ne kadar limit aktarmak istiyorsanız onu aktarmalı ve bu aktardığınız limitin de ne kadar süre bu hesapta kalacağını belirtmelisiniz. Son olarak da online alışveriş yapacağınız sitenin ödeme kısmında sanal kart bilgilerinizi kullanarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Sanal kart ile yaptığını ödeme esnasında sayfa linkinin “http” den “https” ye dönüp dönmediğine dikkat etmelisiniz. Alışveriş yaptığınız internet sitesinin ödeme sayfasına gittiğinizde, ödeme işlemlerinin şifrelenmiş bir alanda yapılıyor olması gerekmektedir. Buradaki “http” ye ek olarak gelen “s” bunun ifadesidir. Ayrıca, online alışveriş sitesinde güvenilirlik sertifikası olup olmadığını da adres çubuğunda ya da tarayıcı koşul çubuğunda göreceğiniz küçük bir kilit işareti ile anlayabilirsiniz.

Alternatif güvenilir ödeme sistemlerini kullanın;

İnternet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartınızı kullanmak yerine, alternatif ve güvenilir Paypal ve webmoney gibi sistemleri de kullanabilirsiniz. Girdiğiniz web sitesi size güvenilirlik sertifikası sunuyor ancak yine de şüphe duyuyorsanız bu sistemleri kullanmanızı öneririz. Bu tür sistemler %100 koruma sağlayamasa da kişisel bilgilerinizi saklı tutmakta ve çok daha büyük maddi kayıpların önüne geçmektedir.

Herkese açık kablosuz ağları ve ortak bilgisayarları kullanmayın;

İnternet üzerinde faaliyet gösteren online suçlular, kullanıcıları bankaların web sitelerine çok benzeyen internet sitelerine çekerler. Bunu yaparken de spyware denen casus yazılımlar kullanmaktadırlar. Bütünüyle bankanın web sitesi ile aynı olan bu siteler aslında sizin kişisel hesap bilgilerinizi çalmak için kurulan web sitelerinden biri olabilir.

Herkese açık olan bir web ağından internete bağlıyken ve ortak bir bilgisayar ağına ait bir bilgisayardan işlem yaparken kart bilgilerinizin, şifre ve hesap bilgilerinizin çalınma olasılığı çok daha yüksektir. Özellikle buna dikkat etmek gerekmektedir.

İnternet üzerinden online alışveriş yapmak her zaman risk taşımaz. Aslında zamandan ve mali açıdan tasarruf etmenize imkan sağlar. Tabiî ki online alışveriş yaparken kendinizi güvene almanız ve dikkatli davranmanız sizi maddi ve manevi zarara uğramaktan koruyacaktır. Güvendiğiniz ve bildiğiniz sitelerden alışveriş etmeye de özen göstermelisiniz.