KNT-308 (İlk Türk Yerli Keskin Nişancı Tüfeği)

KNT-308, Türkiye’nin ilk yerli, keskin nişancı tüfeğidir. Hafif zırhlı araçlara yönelik üretilen silah, 5-10 mermilik şarjör kapasiteli ve etkili menzili 1500 metredir. Sınıfındaki silahlardan yüzde 20 daha etkili ve yüzde 30 daha hafiftir. Yaklaşık 2 bin dolar fiyatı olan tüfeğin, ilave aksesuarlar (dürbün vb.) ile birlikte fiyatı 20 bin dolara çıkabilmektedir. Rakiplerinden yüzde 30 daha ucuzdur. Ayrıca kendi dalında dünyanın en hafif silahıdır. KNT-308 yalnızca 5,350 gr ağırlığındadır. Kullanımı ve bakımı kolay olan silah, sınıfının diğer örneklerinden daha kolay da katlanabilmektedir.

Yeni tasarım tamamen Kalekalıp mühendislerinin tasarladığı modüler, kullanıcı kolaylığına sahip yepyeni bir .308 kalibreKeskin Nişancı Tüfeği olmuştur. Silahın hafifletme çalışmaları devam etmekte olup, .308 kalibre Keskin Nişancı Tüfekleri içinde en hafifi olması hedeflenmektedir. Bunun için yüksek teknoloji hammaddeleri (Havacılık alüminyumları, titanyum) kullanılmaktadır.

Model dış görünüş itibariyle dünyadaki diğer bazı modellere (Accuracy International AWM) benzese de çalışan tüm mekanizmaları tamamen Kalekalıp Ar-Ge mühendislerince sıfırdan tasarlanmıştır.

Üreteci Kalekalıp firması, silaha tipini ve mermi kalibresini anlatan “KNT-308” (Keskin Nişancı Tüfeği- .308)kod adını vermiş, ancak başarısını anlatacak isim bulamamıştır.