Nusret Cephesi’nden ‘Atatürk Havalimanı saldırısı’ açıklaması

Nusret Cephesi’nde  ‘kadılık’ görevi yürüten ve örgütün önde gelen simalarından biri olan Ebu Süleyman el Muhacir, İstanbul Atatürk Havaliman’ında gerçekleşen ve 43 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı hakkında açıklama yaptı. Twitter üzerinden yapılan açıklamada el Muhacir, saldırıyı ‘barbarca’ olarak niteledi ve kınamanın asla yeterli olmayacağını ifade etti.

el Muhacir’in açıklamasının tercümesi:

“Dün gerçekleşen İstanbul saldırısı barbarcadır ve daha önemlisi İslami değildir. Saldırganlar Müslümanları ve cihadı temsil etmemektedir. Türkiye insanı Müslüman’dır ve kanı mukaddestir. Gerçek bir mücahid hayatını onlar için feda eder, onları katletmez. Birilerinin Müslümanların katledilişini kutlamasını görmek tiksindirici. Bu insanlar hangi dini takip ediyor?! Kınamak yeterli değil. Bunu planlayan, emreden ve olanak sağlayan herkes şiddetli bir şekilde cezalandırılmalıdır. İstanbul saldırısı, bu Ramazan’da şeytanlar zincirliyken birilerinin şeytana fenalığı yaymakla ilgili bir-iki şey öğretebileceğini kanıtlıyor. Bu anlaşılması zor bir şey değil! Bu saldırı çok üst derecelerde bir suç. Failler hızlı ve sert bir şekilde cezalandırılmalı. Biz herhangi bir yerde ve her yerde mazlum ile birlikteyiz. Cihadımız bundan ibarettir. “

El Kaide’nin resmi Suriye uzantısı olan Nusret Cephesi, Suriye’deki askeri muhalefetin en güçlü kollarından biri olarak görülüyor. Fetih Ordusu koalisyonunda da bulunan grubun, Idlib şehri ve Hama kırsalında güçlü olduğu ifade ediliyor.

Avustralya’da İslam’a davet faaliyetleri gerçekleştiren ve vaizlik görevinde bulunan el Muhacir’in, 2013 yılında Nusret Cephesi’ne katıldığı zannediliyor.