On Page SEO Nedir ?

On-page SEO, bağımsız web sayfalarının arama motorlarının dikkatini çekmek için ayrı ayrı optimize edilmesi anlamına geliyor. Bu bağlamda, on-page SEO analizi kapsamına içerik kadar, sayfaların HTML kodu da giriyor. On-page SEO analizi teknikleri çok hızlı bir şekilde değişiyor ve başarılı olabilmek için, tüm bu yenilikleri yakından takip etmek gerekiyor. Özellikle Türkiye için önem taşıyan bir kavram bu, zira çoğu ajans henüz on-page SEO analizi diye bir şeyin varlığından dahi haberdar değil! Meta-tag’ların yerleşimi, anahtar kelimelerin kullanım sıklığı, başlık ve ara başlıklar, anahtar kelime yoğunluğu… Tüm bu kavramlar, on-page SEO kapsamına giriyor ve hepsinin de ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekiyor.

On-Page SEO Analizi Teknikleri

Kapsam geniş olunca, on-page SEO analizi tekniklerinden kısaca bahsetmek de biraz zor oluyor. Ancak birkaç örnek verebiliriz:

Uzun ve karmaşık URL’lerden kaçının. Basitçe uygulayabileceğiniz bir teknik bu, sayfa URL’lerinin kısa ve anlaşılır olması anlamına geliyor. Örneğin adnanyorukoglu.com/11244/otherpage/32234/SEO yerine, adnanyorukoglu.com/SEO kullanmak gibi.

Multimedyadan faydalanın. Sayfaların içerisine resim, video ve diyagramlar koymak, kullanıcıların sitede geçirdiği zamanı artıracaktır. Hiç kimse sadece uzun metinlerden oluşan bir siteyi ziyaret etmek istemez, değil mi?
İlk 100 kelime önemlidir. Anahtar kelimeniz, muhakkak metnin ilk 100 kelimesi içerisinde yer alıyor olsun.
Sitenizin bir mobil sürümü olsun. Google, 2015’den bu yana mobil sürümü olmayan web sitelerini “cezalandırıyor”. Hatta uyguladığı yaptırımların giderek daha ağırlaşması bekleniyor. Boş yere risk almayın!

Kaynak: puna.work