SEO’nun 2017 İpuçları

Arama motoru optimizasyonu ışık hızıyla gelişmeye devam ediyor. 2016’yı yavaş yavaş geride bırakırken önümüzdeki yılın dijital pazarlama ortamını inceleme zamanı geldi.

Geçtiğimiz 10 ay içinde SEO alanında çok sayıda gelişme yaşandı. 2016’nın öne çıkan trendleri 2017’de de yerini koruyacak ve daha da gelişecek. Google’ın algoritma güncellemeleri işletme sahiplerini diken üstünde tutarken 2017’de yeni trendlerin ortaya çıkması bekleniyor.

SEO’nun 2017 İpuçları

Gelecek aylarda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta:

Kullanıcı Amacı için Optimizasyon

Anahtar kelime hala önemini korusa da basit kelimeler yazmak basit sonuçlar çıkartır. Günümüzde, tüketiciler tam olarak ne aradıklarını iyi bilmektedirler. Arama motorları da kullanıcının amacını tanımlamada gün geçtikçe gelişmekte. Bu sebeple kullanıcılar artık arama motorlarına daha etkili sonuçlar için veri toplayan tam cümleler ve sorgular giriyor.

Markaların, 2017’de dijital içeriklerini optimize ederken belirli anahtar kelimelerden ziyade kullanıcı amacı üzerinde durmaları gerekecek. SEO stratejileriniz için aşağıdaki maddeler önem kazacak:

1- Araştırmak: Kullanıcılar sizin sayfanıza ulaşırken ne arıyorlar? İçeriklerinizin hangi soruları cevaplamasını istiyorlar?

2- Optimize etmek: Araştırma verilerini toplayıp düzeltmeniz gereken alanı bulduktan sonra sıralamanızı arttıracak değişiklikleri uygulayın. Araştırmalarınızı temel alarak içeriğinizi okuyucunun deneyimini yansıtacak şekilde değiştirerek tüketicinin hikayesini anlatın.

3- Uyarlamak: Neyin işe yarayıp, neyin yaramadığını görmek için analizleri sürekli inceleyin ki buna göre güncelleme yapabilesiniz.

Zengin Cevap (Rich Answer) ve Snippetler

Hepimiz bir cevap bulmak için Google’ı açarız. Sorgularımıza cevap olarak Google, arama sonuçlarında genellikle doğrudan gerekli bilgiyi diğer yararlı olabilecek siteler, videolar, film ya da etkinlik bilgileri, yorumlar veya belirli günlerle birlikte görüntüler.

Yapısal veri biçimlendirmesi ya da şema biçimlendirmesi web site sahiplerinin arama motorlarının sonuç sayfalarında gelişmiş listeleri elde etmesine yardımcı olabilir. Bu biçimlendirme, arama motorlarının web sitelerinin içeriğini anlamasına yardımcı olur. Bu da bilgileri kullanıcının işine yarabilecek şekilde görüntülemelerini sağlar.

Diyelim ki Google’da köfte tarifi için arama yaptınız. Arama motoru sonuç sayfasında doğrudan cevabın yanında tarifler ile alakalı yorumlar, puanlamalar, pişirme süresi, kalori bilgisi gibi çeşitli snippetler bulunur.

Araştırmalara göre, arama sonuçlarında zengin cevap oranı 2014’ten 2016’ya kadar ikiye katlanmıştır. Eğer bu trend devam ederse, gelecek yıllarda daha büyük bir sayıyla karşılaşabiliriz.

Web sitenize yapısal veri biçimlendirmesi eklemek geniş bir sonuç sayfasına ulaşma, zengin cevaplarda çıkma ihtimalinizi arttırabilir. Kullanıcılar gerekli bilgilere hızlı bir şekilde ulaşmayı severler. Bu yüzden henüz şema biçimlendirmeniz yoksa, 2017’de web siteniz için uygulamayı düşünmelisiniz.

Çapraz Kanallı Pazarlama

Çapraz kanallı ve çok kanallı pazarlama kulağa çok benzer gelebilir fakat aslında çok farklılar. Çok kanallı kanallar birden fazla platformda yer edinmek anlamına gelirken çapraz kanallı pazarlama ise markanızı pazarlarken birden fazla kanalı bir bütün halinde kullanmak demektir. Mesela eğer kullanıcı mobil uygulamadan ürünleri araştırıp satın almıyorsa, bu kullanıcıya e mail ya da sosyal medya üzerinden daha önce yaptığı aramalara göre reklam gönderebilirsiniz.

Çok kanallı pazarlama yeni bir şey değil. Fakat çapraz kanallı pazarlama, onun bir uzantısı gibidir. Çapraz kanallı pazarlamanın öncelikli amacı, kullanıcıların cihazlar ve platformlar arasında kesintisiz hareket edebilmesi için birden fazla kanalda markanın tutarlı bir şekilde yer almasını sağlamaktır.

Hazırlanan bir rapora göre, katılımcıların %73’ü çapraz kanallı pazarlamanın artan dönüşüm oranlarında çok büyük etkisi olduğunu savunuyor. Ancak bu durum eğer siz hedef kitlenizi ve onun tüketim alışkanlıklarını biliyorsanız etkilidir. Süreç boyunca şirketlerin karşılaşabileceği en büyük güçlüklerden bazılar şunlardır:

Doğru mesajın ne olduğunu bilmek
Yayınlamak için doğru zamanı bulmak
Doğru kanalı kullanmak
Çapraz kanal pazarlaması, her ne kadar birkaç araç ve kaynağa sahip olsa da mobil cihazların yaygın kullanımına rağmen hala emekleme aşamasındadır. Günümüzde tüketiciler hiç olmadığı kadar internete bağlanmakta. 2017 yılı boyunca da kaliteli çapraz kanal pazarlama çok fazla talep görmeye devam edecek.

Mobil Kullanımının Artması

Geçtiğimiz birkaç yılda mobil erişimi SEO’yu tekrardan şekillendirdi. Mobil üzerinde arama yapma hızla artıyor ve yakın zamanda yavaşlayacak gibi de durmuyor. Trafik dağılımı masa üstünden mobil cihazlara doğru geçiyor ve birçok web site trafiklerinin çoğunu mobil cihazlardan alıyor.

Mayıs 2015’te Google, mobilden yapılan aramaların masa üstünden yapılanları geçtiğini açıkladı. O zamandan bu yana Google, varsayılan kullanıcı deneyimi olarak masaüstünün değil mobilin dikkate alınması gerektiğini savunan adımlar atmıştır. Hatta yakın bir zamanda Google indekslemeyi mobile öncelik vererek yapacağını bildirmiştir.

Mobil optimizasyonu şu an da SEO stratejilerinde son derece önemli. Ancak asıl hakimiyetini 2017’de kanıtlayacak.

Sıradaki Büyük Gelişme: Sesli Arama

Birkaç yıldır sesli arama, teknoloji dünyasında sürdürülen bir projedir. Sesli aramada pürüzler düzeltilirken, arama yöntemlerinde hızlı büyüyenlerden biri haline geldi.

Teknoloji her bir güncellemeyle geliştikçe sesli aramalardaki hata oranı hızla düşmektedir. Google’ın konuşma araması müdürü, konuşma tanıma hata oranın 2 yıl önce %25 iken, bugün %8’e kadar düştüğünü belirtti. Sesli aramanın cazip gelmesi çok doğal. El kullanmaya gerek yok, daha hızlı ve fütüristik.

2017 yılında ses araması için hedef ses tanımasının ötesine geçip sesi anlama olarak evrilecek. Bu da aşağıdaki etmenlere göre değişiklik gösterecek:

Önceki aramalar
Konuma dayalı bağlam
Sık kullanılan uygulamalara dayalı bağlam
Kişisel bilgi
Sesli sorgulara dayalı anahtar kelime araştırması
Sesli aramanın, dijital çağın en büyük trenlerinden biri olacağı inkar edilemez bir gerçek. Siri, Google Now ve Cortana’daki büyük gelişmelerle, SEO pazarlamacılarının ses yeniliğini yakından incelemeleri ve metin tabanlı sorguların ötesini düşünmeleri akıllıca olur.