Trackbacks Nedir ?

TrackBack’in dilimizdeki karşılığı Geri izlemedir (Geri Bildirim de denir) Bu sistem Six Apart tarafından oluşturulmuş ve ilk olarak Movable Type Blog yazılımı ile ortaya çıkmıştır. WordPress te de kullanımını görülmektedir.

TrackBack’in dilimizdeki karşılığı Geri izlemedir (Geri Bildirim de denir) Bu sistem Six Apart tarafından oluşturulmuş ve ilk olarak Movable Type Blog yazılımı ile ortaya çıkmıştır. (2002)

Özellikle günlük yazarları arasında iletişimi arttırmak, okuyanlara araştırdığı konuyla ilgili daha iyi kaynak sunmak gibi amaçları olan bu sistem, şu an birçok popüler günlük sisteminde built-in olarak yer almaktadır.

Gezi İzleme’nin Mantığı Nedir?

Trackbacks en basit anlamıyla blogların birbirlerine Bildirim göndermesine yarar. Örnekle pekiştirmek istersek;

  • A kişisi Blog’unda bir yazı yayınlıyor
  • B kişisi A kişisinin blog’una yorum yapmak istiyor ama bu yorumu yaptığında kendi Blog’undaki ziyaretçilerinde bunu görmelerini sağlamak ve kendi blog’unda A kişisinin Blog’undaki konu hakkında başkalarının yorum yapabilmelerini istiyor
  • B Kişisi, A kişisinin yazısını konu içine alarak bir yazı yayınlıyor ve A kişisinin Blog’una bir Trackback gönderiyor
  • A kişinin Blog’u bu izi alıyor ve bunu yorumlar alanında bir link olarak gösteriyor.

Bu örnekle birlikte sistemin çalışma biçimini anlamış olmalıyız. Başka bir yerde gördüğüm Trackbacks hakkındaki yorumda şöyledir.

Bir yazar, bir başka yazarın yazısını çok beğendi ve bu konu hakkında onu kaynak göstererek o da birşeyler yazmak istiyor diyelim. Belki de tamamen o kişinin yazdığı yazıya bir yorum olarak yeni bir yazı kaleme alıyor. Yazıyı yazıyor, yayınlıyor. İşte şu an sistemimizin çalıştığı kısma geldik. Odaklanmamız gereken bir problem var ortada. Bu iki yazı birbiriyle ilişkili. Birini okuyan diğerinden de haberdar olmalı çünkü birini beğendiyse muhtemelen o konuyla ilgili diğer yazıyı da okumak isteyecektir. Araştırma yapıyorsa muhtemelen diğer yazı da araştırma konusuyla ilgilidir…

Son yazılan yazıyı okuyanlar, ‘o beğenilen yazı’dan haberdar olacaktır, çünkü yazar ‘o çok beğendiği yazı’nın adresini vermiş olmalı. Ama diğer taraftan, o beğenilen yazıyı yazan bu durumdan habersiz (tabi son yazıyı yazan arkadaş haber vermediyse veya kendi yorum olarak “şöyle bir yazdım” demediyse…). O beğenilen yazıyı okuyanlar yeni yazılandan habersiz…

Geri izleme sistemi, tam olarak bu problemi çözmeyi sağlıyor. Orjinal yazının bulunduğu sayfaya, diğer yazının kaynak gösterilen yerin de içinde bulunduğu bir parçasını iliştiriyor, bağ kuruyor. Bu sayede orjinal yazı ve o konu hakkında yazılmış, o konunun geçtiği tüm yazılar listelenebilmiş, iletişimi sağlanmış oluyor. (shapcy.com)

Bir konuyu anlatmanın en iyi şekli onu uygulamaktır. Bu yazıda bende Trackback yaparak konuyu zenginleştirdim.

Trackbacks (Geri İzleme) nin bize Faydası Nedir?

Bu olaydaki ana fikir daha fazla insanı interaktif Blog ortamına çekerek, Blogları birbirlerine yakınlaştırmayı sağlamasıdır. Böylece benzer konulardaki Bloglar arasındaki bilgi alışverişi üst seviyelere çıkıyor ve bu bloglar her iki taraf içinde daha doyurucu hale gelmiş oluyor.

Üzücü olan olay şu an için Trackback gerçek veya fake olup olmadığını tam olarak anlayamıyoruz. Bazı Trackback lerde aynı site içindeki A konusunda B konusu hakkında bahsediliyorsa ortaya çıkabiliyor.