Türkiye’deki Önemli Suikastler

ABDİ İPEKÇİ

abdi-ipekcinin-katledilisinin-36.-yili-(5)

1929 Yılında İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra, hukuk fakültesini bitirmiştir. 1961 senesinde 1 Şubat 1979 tarihine kadar Milliyet gazetesinin başyazarlığını yapmıştır. 1 Şubat 1979 gecesi Maçka’da ki evinin yakınlarında Mehmet Ali Ağca tarafında öldürülmüştür.

ABDULLAH ÇATLI

abdullah-çatlı

1959 Yılında Nevşehir’in Çat ilçesinde doğmuştur. 1977 yılında Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanlığını, 1978’de Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcılığına getirilmiştir. MİT’le beraber çalışarak Asala terör örgütünü dağılmasına sebep olmuştur. 3 Kasım 1996 yılında malum Susurluk kazası sırasında vefat etmiştir. Nevşehir’deki Necdet Ersan mezarlığına gömülmüştür.

ADNAN KAHVECİ

adnan-kahveci

1949 yılında Trabzon Sürmene ilçesinde doğmuştur. Çok zeki ve çalışkan olduğundan dolayı hayatı hep birincilikle geçmiştir. ABD’de Elektrik Mühendisi olarak mezun olmuştur. Daha sonra da profesörlük tezini vererek orada çalışmıştır. Türkiye’ye geldikten sonra Boğaziçi Üniversitesine öğretim görevlisi olarak bulundu. 12 Eylül döneminde Başbakanlık Danışmanlığına atandı. Daha sonra 46,47 ve 48 hükümetlerinde görev almıştır. Devlet ve Maliye Bakanlığını yapmıştır. 5 Şubat 1993 tarihinde Bolu-Gerede otobanında ters yola girerek kaza yapmış ve bu kazada vefat etmiştir. Ölümü sırasında yanında hiçbir koruma bulunmaması ve yeni yapılmış bir otobanda ters yolda girmesi olayı şüpheli duruma getirmiştir. Askeri alanda yaptığı çalışmalarından suikasta kurban gittiği düşünülebilir.

ALİ GAFFAR OKKAN

ALİ GAFFAR OKKAN

1952 Yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde doğmuştur. 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisini başarı ile bitirdikten sonra 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü olarak atanmıştır. Kars, emniyet müdürlüğünü de yaptıktan sonra 18 Kasım 199 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğüne getirilmiştir. Burada PKK örgütüne ağır darbeler vurmuştur. Mossad’ın bölgedeki uyuşturucu ve silah kaçakçılığını bitirme noktasına getirmiştir. Bundan dolayı 24 Ocak 2001 günü saat 17:40’ta valilik binasına seyir halinde iken yolun belirlenmiş bir noktasında 5 polis memuru ile hayatını kaybetniştir. 7 polis memuru da bu olay sırasında yaralanmıştır.

cetin-emec

1935 Yılında İstanbul doğumlu Galatasaray mezunu. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra, çeşitli gazetelerden görev yapmıştır. Hürriyet gazetesinde genel koordinatör olarak çalışırken 7 Mart 1990 tarihinde evinin önünde şoförü ile birlikte öldürülmüştür. Suikastı gerçekleştirilen İrfan Çağrıcı’nın İran tarafından desteklenen İslami örgütünün ameliyat (ölüm) timi sorumlusu olduğu söyleniyordu. Öldürülme sebebi net olmamakla beraber yazmış olduğu şeriat karşıtı yazılar gösterilmektedir.

EŞREF BİTLİS

eşrefbitlis

1933 yılında Malatya doğumludur. 1952 yılında Kara Harp Okulunda teğmen rütbesi ile mezun oldu. Kara Harp Akademisini bitirdikten sonra Silahlı Kuvvetler akademisini bitirdi. 1978’de tuğgeneral, 1982 yılında tümgeneral, 1986’da korgeneral, 1990’da orgeneral olmuştur. 17 Aralık 1992’de Irak’ın Selahattin şehrine giderken ABD çekiç gücüne ait uçaklar tarafından taciz uçuşu yapılarak zorla Bitlis helikopter pistine indirildi. Daha sonra 17 Şubat 1993’de uçağı henüz aydınlanmamış nedenle düşmesi ile şehit olmuştur. Körfez savaşından hemen sonra Kuzey Irak – Doğu Anadolu topraklarını kapsayan bölgede çekiç güç adında askeri kuvvet yerleştirilmiştir. ABD askerleri PKK ile organize hareket edip TSK’ne ve TC’ne karşı hareketlerde bulunmuştur. Eşref Bitlis Paşa bu bölgeden çekilmelerini istediğini Turgut Özal’a bildirmiştir. Dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş ile görüş ayrılıklarına düşmüştür. Ender yetişen vatansever bir devlet adamı şehit düşmüştür.

DR. NECİP HABLEMİTOĞLU

Necip Hablemitoğlu

28 Kasım 1954 Ankara doğumludur. 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Basın Yayın Yüksek okulundan mezun olmuştur. 1977-78 yılında “Dilde, Fikir ve İşte” adında bir dergi yayınlamıştır. 1995-96 yılları arasında BM bir projesinde (UNOP) görev alarak Moldova’da Gaga us Türklerinin Latin Alfabesine geçişi ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti vermiştir. 18 Mart 2002 tarihinde suikasta kurban olmuştur. Alman vakıfları ile ilgili yazdığı kitapta Bergama’da altın olaylarına değinmiş buradaki halkı ayaklandıranların Almanya vakıflarının olduğunu söylemiştir. Türkiye’de askeriyeye karşı bir sivil itaatsizlik çıkarmak isteyen Alman vakıflarını belgelerle açığa çıkarmıştır. TC Devleti bir vatan evladını daha kaybetmiştir.

RECEP YAZICIOĞLU

Recep Yazıcıoğlu

1948 Yılında doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra 1968’de Aydın’da maliye memuru olarak atanmıştır. 1984 yılında Tokat’a vali olarak atanmıştır. Burada Torba bütçesi uygulaması ile Cumhuriyetten bu yana yapılan dersliklerden daha fazla derslik kazandırmıştır. 2 Eylül 2003’te trafik kazası geçirerek bitkisel hayata girmiştir. 8 gün sonra Denizli Ziraat Odası başkanı Haldun Tellioğlu ile birlikte hayatını kaybetmiştir. Erzincan valisi iken teröre karşı çok mücadele göstermiştir. “Bu Sistem Değişmeli” adında bir kitap yazmıştır.

HALİL TURGUT ÖZAL

turgut-ozal

13 Ekim 1927’de Malatya’da doğmuştur. TC. 45. Ve 46. Dönem Hükümetine Başbakanlık yapmış ardından seçilerek görevinin başında hayatını kaybetmiştir. 1952 yılında ABD ekonomi tahsili görmüştür. 1961-62 yıllarında askerliğini yapmıştır. ODTÜ’DE ders vermiştir. 1983’de Anavatan Partisini kurmuştur. Barzani’ye uluslar arası arenada rahat seyahat etsin diye Türk pasaportu vermiştir. Yıllar sonra Barzani bu pasaportu 2007 yılında Türkiye’ye geri iade etmiştir. 8. Cumhurbaşkanı iken 17 Nisan 1993 yılında şüpheli bir şekilde vefat etmiştir. Ailesi bu vefatı zehirlenme olduğundan şüphelenmiştir. Döneminde Türkiye dünyaya açılmış ve gelecekle ilgili önemli adımlar atmıştır.

UGUR MUMCU

uğur mumcu

22 Ağustos’ta Kırşehir’de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da gördükten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesini bitirmiştir. “Ordu uyanık olmalı” Sözünden dolayı askerliğe hazırlanırken gözaltına alınmıştır. Mamak askeri cezaevinde 7 yıl hapse mahkum edilmiş fakat yargıtayca karar bozulup serbest bırakılmıştır. 1977 yılında Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başladıktan sonra değişik gazetelerde çalışmıştır. Yaşamı boyunca kürt sorunu üzerinde çok durmuş bunla ilgili kitaplar yazmıştır. 24 Ocak 1993 yılında son kitabı olan “Kürt Dosyası” adlı kitabını yayınlamak üzere iken bombalı saldırıya uğramıştır.