Türkiye’nin Askeri Gücü

Bu hafta teknoloji kategorisi altında sizlere, Türkiye’nin askeri savaş teknolojisinden bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere askeri anlamda Türkiye son yıllarda büyük atılımlar yapmış ve silah teknolojisini bir hayli geliştirmiştir. Askerianlamda yapılan bu reformlar gücümüze güç katmış ve düşmanın gözüne bir hayli korku salmıştır. Aynı zamanda yerli üretime verilen önem sayesinde savunma sanayimizin dışa bağımlılığı %40 oranında azalmıştır. İsterseniz hiç zaman kaybetmeden ülkemizin yerli silah teknolojilerine bir göz atalım.

Cirit Füzesi

Roketsan tarafından geliştirilmiş ve şuan seri üretimde olan Cirit Füzesi, Dünya’nın ilk lazer güdümlü helikopter füzesidir. 8 km menzile sahip olan bu füze Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin düşük maliyette yüksek vuruş kapasitesini arttırmak amacı ile üretilmiştir. Tamamen yerli imkanlar ile geliştirilen cirit füzesi şuanda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde mevcuttur ve aktif olarak T-129,  AH-1P Cobra ve AH-1W Süper Cobra tipi helikopterlerde kullanılmaktadır.

Yerli askeri füze cirit

 

Som Füzesi

Savunma sanayimizin göz bebeklerinden sayılacak Som Füzesi, pil bataryasına kadar yerli imkanlar ile Tübitak tarafından geliştirilmiştir. Milli Seyir Füzesi olarak da geçen Som Füzesi hedefi GPS ile uydudan alıyor ve tam 12’den vuruyor. Şuanda 200 km menzile ulaşan som füzesini 500 km menzile çıkartmak için çalışmalar devam etmektedir. Yerli silah teknolojimizin en önemli ürünlerinden biri olan Som füzesi aynı zamanda radarlara yakalanmama özelliği ile birçok uluslararası fuarda yabancı firmaların ve ülkelerin beğenisi kazanmıştır. Bu füzenin Dünya’nın en gelişmiş savaş uçağı ulan F-35’de de kullanılması bekleniyor.

Yerli askeri füze som

Umtas

Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi olarak ta adlandırılan bu proje 2005 yılında ATAK helikopterlerinin güdümlü füze ihtiyacını karşılayabilmek amacı ile üretilmiştir. Zırh delici başlığa sahip olan bu füze “kızılötesi güdümlü füze” sınıfına girmektedir. Türkiye’nin askeri alandaki ihtiyacını karşılayan Umtas, aynı zamanda ihracat amacı ile de kullanılmaktadır.

Askeri füze umtas

Hürkuş

Temel eğitim projesi uçağı altında 2006 yılında SSM ve TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile Türkiye’nin keşif ve eğitim alanında yerli proje kullanımının arttırılması hedeflenmiştir. Bu hedef günümüze başarı ile gelmiş ve Hürkuş adını alarak göklerdeki milli gücümüzü yansıtmaktadır. İsmini “Vecihi Hürkuş” tan alan Hürkuş yaklaşık olarak 574 km hıza ulaşabilmekte ve milli yazılımı sayesinde yüksek bir performans sergilemektedir.

yerli uçak hürkuş

Anka

Türk havacılık şirketi TAI tarafından üretilen Anka, tamamiyle  yerli ve insansız hava aracıdır. 17,3 metre kanat açıklığı 8 metre boyu ve 1600 kilogram ağrılığa sahip olan yerli insansız hava aracımız, sınıfında Dünya’nın en iyileri arasındadır ve aynı zamanda Türkiye Dünya’da insansız hava aracı üretebilen 3 ülkeden birisidir. Teknik özelliklerinden devam edecek olursak 155 beygir dizel motora sahip olan anka, 23 bin feet irtifada 24 saat havada kalabiliyor. Yağmur, sıcak, kar kış demeden her türlü zor hava koşulu altında keşif, gözetleme ve hedef tespiti gibi kritik görevleri başarılı bir şekilde yerine getirebilir. İHA ve bir çeşitdrone olarak da adlandırılan Ankalara geçen yıllarda yerli füzelerimiz entegre edilmiştir. Çeşitli operasyonlarda aktif olarak hizmet veren Anka, Türk Silahteknolojisinin bir başka göz bebeği sayılabilir.

Askeri İnsansız Hava aracı ANKA

Atak T-129

Türkiye’nin coğrafi koşullarına göre tasarlanan taktik ve keşif helikopteridir. Atak helikopteri yüksek manevra kabiliyeti ve bünyesinde barındırdığı 40 adet milli parça ile adete Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. YapımındaTürkiye ve İtalya ortak bir şekilde çalışmıştır. Atak %100 yerli değil ama tamamen yerlileştirme çalışmaları devam etmektedir. Performans olarak 269 km hıza ulaşabilen atak, 12.5 m uzunluğunda 2.900 kg ağırlığındadır. Atak helikopterleri tamamen milli imkanlarla geliştirilmiş füzeler ile donatılmıştır. Bu füzelere cirit ve umtas örnekleri verilebilir. Şuanda aktif olarak görev alan Atak Türkiye’ninSavaş gücüne güç katmaktadır.

Atak savaş helikopteri

Altay Tankı

Türkiye’nin geliştirdiği muharebe tankı olan altay, yüksek manevra kabiliyeti, isabet oranı, hız, dayanıklılık ve yerli yazılımı ile ülkemizin silah gücüne güç katan dünyanın en iyi tanklarından bir tanesidir. Proje savunma sanayii müsteşarlığı tarafından 2007 yılında Otokar’a verilmiştir. Yapılan bu anlaşma doğrultusunda yerli tank projesi için 500 milyon dolar mali kaynak ayrılmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucu geçtiğimiz yıllarda Altay’ın üretimi tamamlanmış ve testlerden başarı ile geçmiştir. Bu başarısını Altay, yerli üretimi olarak kullanılan Volkan-III ateşleme sistemi ile perçinlemiştir. Altay tankının 2018 yılında TSK envanterine girmesi bekleniyor.

Yerli askeri tank altay

GÖKTÜRK

Türkiye’nin hep uzay yarışından geç kaldığından yakınılır yıllar boyu. Bu durum maalesef ki doğrudur. Uzay teknolojisinde hep geri kaldık ve neredeyse hiçbir çalışma yapmadık ta ki Göktürk Projesi ortaya çıkana kadar. Göktürk Türkiye’nin hem sosyal hem de askeri alandaki ihtiyaçlarını karşılamak için Tübitak Uzay veTAI işbirliğinde üretilmiştir. Donanım açısından %80 yazılım açısından ise %100milli olan Göktürk uydumuz uzaydaki gözümüz olmuş ve 2012 yılında uzaya fırlatılmıştır. Bu gerçekten bizler için gurur verici bir durumdur. Çünkü Göktürk ile Dünyaya “uzayda bizde varız” mesajı verilmiştir.

Yerli uydu göktürk

MİLGEM Milli Gemi Projesi

Türk Deniz Kuvvetleri’ne yerli gemi kaynağı sağlamak amacı ile MİLGEM projesi kapsamında üretilen ilk Türk savaş gemisi olan TCG Heybeliada özgün tasarımı, yüksek teknolojisi ve sahadaki gücü ile ülkemizin denizlerdeki göz bebeğidir. Ön dizaynı 2004 yılında tamamlanan bu gemi 2005 yılında ilk kaynağı yapılmış ve 2008 yılında denize indirilmiştir. Preveze Deniz Zaferi’nin 473. yıldönümü olan 27 eylül 2011 tarihinde Pendik’te yapılan törenle hizmete girmiştir. Bu proje ile Türkiye, Dünya’da savaş gemisi tasarlayıp üretebilen 10 ülke arasına girmiştir.

Yerli Savaş Gemisi

Türkiye’nin Askeri gücü burada sıralanan projeler ile sınırlı değil elbette. Büyükada, zıpkın, atılgan, fırtına, MPT, NEB, Tulpar gibi projelerde ülkemizin askeri alandaki ihtiyacı karşılamak amacı ile üretilmiş ve geliştirilmekte olan diğer projelerdir. Türkiye bu son yıllarda yaptığı yerli projeler ile askeri gücüne güç katarak ve diğer ülkelerin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Türkiye küçük bir devlet değil aksine kendi tankını, uçağını, gemisini, silahını üretebilen kökü 300 yıl dünyaya hükmetmiş Osmanlıya dayanan büyük bir devlettir.

Yazımı internette rastladığım bir video ile bitirmek istiyorum. Mutlaka seyredin. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…